Historie

Lysá hora s nadmořskou výškou 1323 m je nejvyšším vrcholem Beskyd s ideálním kruhovým rozhledem. Při dobré viditelnosti je možno z vrcholu shlédnout Tatry i nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd. Na vrchol se každoročně vydá několik desítek tisíc lidí, převážně z Ostravska. Lysá hora je třetí nejprominentnější českou horou podle serveru Ultratisícovky.cz po Sněžce a Pradědu. Existence stálého objektu pro občerstvení a ubytování na takto exponovaném místě je tudíž logická.

V roce 1880 vznikla na Lysé hoře útulna Albrechta Habsburského, což se stalo zdrojem určité závisti části českých turistů, kteří „německou“ chatu ignorovali. Z prestižních důvodů čeští turisté plánovali výstavbu vlastní chaty. Česká, původní Bezručova chata byla postavena ve 30. letech 20. století Pobeskydskou župou Klubu českých turistů na návrh architekta Ing. Františka Knoblocha. V roce 1933 byl vypracován zdarma projekt a byl položen základní kámen. V roce 1934 byla stavba za obtížných podmínek provedena firmou Nekvasil Ostrava za 602 000 Kč. Na Lysou horu vedly jen lesní cesty, doprava materiálu byla prováděna koňmi. Stavba samotná začala v květnu 1934 zachycením pramenu vody na „Velkém větře“, 100 m pod vrcholem, odkud bylo položeno 550 m výtlačného potrubí; když se 14. června objevila první voda na Lysé hoře, tak mohla začít samotná stavba. V roce 1935 byla chata otevřena pro veřejnost, měla 12 pokojů, 2 noclehárny, byt pro nájemce, ústřední topení, teplou užitkovou vodu a el. kuchyň. Náklad na stavbu byl uhrazen dary prostých členů KČT Ostravska. Chata bohužel vyhořela 11.3.1978, když požár vypukl v 16:10 hodin. Příčina požáru nebyla jednoznačně objasněna, spekulovalo se o vadné elektroinstalaci. Smutnou skutečností je, že v chatě uhořel tříletý syn pomocnice z kuchyně Milan Dorociák.

Investorem nové Bezručovy chaty se stal Klub českých turistů, ústředí v Praze. Zahájení výstavby proběhlo v roce 2012, ukončení v roce 2015. Vydané územní rozhodnutí pro stavbu obsahovalo velké množství tvrdých podmínek. Stavba se nacházela v I. pásmu ochrany přírody a v sousedství Národní přírodní památky Mazák. Čas pro vlastní realizaci stavby byl vymezen pouze na dobu od půlky července do konce září. Tato skutečnost kladla velké nároky na organizaci výstavby. Celkový rozpočtový náklad činil 30 mil. Kč. Financování stavby turistické chaty bylo založeno na bázi solidarity a výpomoci turistů a veřejnosti. KČT poskytl část finančních prostředků, více jak dvě třetiny z celkové částky třiceti milionů musela být opatřena z jiných zdrojů.

Obnovená chata je replikou vyhořelé Bezručovy chaty, avšak interiér je vybaven ekologickým zdrojem vytápění s rekuperací, s použitím solárního a fotovoltaického zařízení,  moderním řešením odpadních vod a vodním hospodářstvím. Chata je řešena jako nízkoenergetický dům.  V chatě je celoročně možnost ubytování v pěti dvoulůžkových  pokojích. Další informace se dozvíte ze stránek Bezručovy chaty www.bezrucovachata.cz

Obnovená Bezručova chata byla uvedena do provozu 25.11.2015 a těší se na vaši návštěvu.